Dijital Pazarlama

 

Bir marka yaratmak, ürünlerinizi satmak, hizmetlerinizi duyurmak rekabetin bu kadar arttığı bir dönemde büyük maliyetlere sebep olabilir. Ancak imdadımıza "dijital" yetişti. Dijital pazarlama doğru planlandığında reklam maliyetlerinizi azaltarak satışları artırmanızı sağlar. Büyümenin bir süreç olduğunu unutmadan her adımı doğru planlayarak sürdürülebilir bir büyüme sağlamak mümkün.

 
 
 
İnternet'te var olmanın en büyük yararlarından biri aramanın sunduğu avantajlardan faydalanmaktır. Dijital varlığa sahip olmanız, kullanıcıların internete girip sizinki gibi bir işletmeyi aradığında işletmenizi görebileceği anlamına gelir. Sizi bulduğunda da onlara cevaplar sunmanız gerekir. Kullanıcının hangi sorununu çözdüğünüz veya hangi ihtiyacına cevap verdiğiniz dijital varlıklarınızda açıkça anlatılmalıdır.
Bir kullanıcının işletmenizle ilgili kelimlerde arama yaptığını ve işletmenizin sonuçlarda gösterildiğini varsayalım. Bu durumda neler olabilir?
  • Web sitenize gelerek hakkınızda bilgi edinebilir.
  • Sizinle ve işinizle ilgili sizin yayınladığınız bir videoyu izleyebilirler.
  • Memnun kalan başka müşterilerin yorumlarını okuyabilirler.
  • Fiyatlarınızı inceleyebilir, mağazanızı haritada bulabilir, ve hizmetlerinize nasıl erişeceğini öğrenebilir.
  • Soru sormak veya fiyat teklifi istemek için form doldurabilirler.
  • Hatta sosyal medya hesaplarınıza gelerek daha da fazla ipucu, fotoğraf ve video bulabilirler.
Başlangıçta tüm bu özellikleri sunamayabilirsiniz ancak doğru planlama ve eğitimle hepsini nasıl yapabileceğinizi öğrenmiş olacaksınız.
Günümüzde sunulan araçlar ve teknolojiler kolayca öğrenilebilir, kullanılabilir ve edinilebilir. Hatta birçoğu da ücretsiz. Aslında birçok işletme için dijital dünyaya adım atıp online'a geçmenin en büyük zorluğu teknolojik araçlara alışmak değil bir plan oluşturmaktır.